Kvietimai

Kvietimai

  • Kviečiame į atviras repeticijas „Valanda su RATILIO“

    Valanda su RATILIO

    Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ kviečia savo Alma Mater bendruomenės narius valandai tapti ratiliokais ir kartu su ansambliečiais nerti į lietuvių folkloro tradicijų vandenyną. Visus 2025 metus vyksiančių užsiėmimų ciklas „Valanda su RATILIO“ kviečia kūrybiškai atsikvėpti po akademinių rūpesčių.

    Atvirų repeticijų dalyviai per muziką patirs lietuvių kalendorinių švenčių ritualų gelmę, pasiruoš dainomis paminėti valstybės istorijai reikšmingas dienas bei pramankštins nuo rašto darbų rengimo apstingusius raumenis šokdami bei žaisdami.

    Folkloro pažinimo patirtį praturtins unikali Vilniaus universiteto Didžiosios aulos atmosfera ir akustika bei pasibendravimas su įvairiausių Lietuvos kampelių tarmėmis čiauškančiais ratiliokais.

    „Ratilio“ lauks svečių pirmaisiais mėnesių trečiadieniais (gruodį – pirmadienį) 18 val. Didžiojoje auloje:

    • Vasario 5 d. Valanda su RATILIO | Nepriklausomybės kovų dainos
    • Kovo 5 d. Valanda su RATILIO | Patriotinės dainos
    • Balandžio 2 d. Valanda su RATILIO | Tradiciniai žaidimai, šokiai ir rateliai
    • Gegužės 7 d. Valanda su RATILIO | Tradicinės mojavų giesmės
    • Birželio 4 d. Valanda su RATILIO | Rasų šventės dainos, sutartinės ir rateliai
    • Rugsėjo 3 d. Valanda su RATILIO | Vokalinės, instrumentinės, šokamosios ir žaidžiamosios sutartinės
    • Spalio 1 d. Valanda su RATILIO | Romansai
    • Lapkričio 5 d. Valanda su RATILIO | Našlaičių ir šeimos dainos
    • Gruodžio 1 d. Valanda su RATILIO | Advento-Kalėdų laikotarpio dainos, sutartinės, žaidimai

    Daugiau informacijos apie artėjančius užsiėmimus ir galimus ciklo programos pakeitimus bus skelbiama ansamblio „Facebook“ paskyroje ir svetainės renginių kalendoriuje. Dalyvavimas atvirose repeticijose nemokamas.

  • „Ratilio“ kviečia pažvelgti į laimę iš mitologinės perspektyvos

    Kas yra tikra laimė? Kur ją rasti? Kodėl vieniems sekasi, o kitiems – ne, ir ką daryti, jei, rodos, gimei nelaimingą valandą? Tokius ir panašius klausimus gegužės 21 d. 19 val. svarstys Vilniaus universiteto (VU) folkloro ansamblio „Ratilio“ pasakotojai, VU Teatro salėje pristatysiantys muzikinę mitologinių sakmių programą „Gandras ant stogo, laimė pastogėj“.

  • Tavęs laukia „Ratilio“

    Taip taip, tavęs! (A. Zajančkauskaitės nuotr.)

    Mielieji Vilniaus universiteto pirmakursiai (ir ne tik),

    sveikiname prisijungus prie spalvingos universiteto bendruomenės! O ji – ne tik akademinė. Universitete veikia įvairiausi kolektyvai, klubai, draugijos, organizacijos, kuriose galite rasti šaunių bičiulių, prasmingai leisti laisvalaikį ir visapusiškai tobulėti. Vienas tokių kolektyvų esame mes, Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“. Nors trumpai nusakyti kolektyvo idėją sunku, galėtume sakyti, kad esame žmonės, kuriems įdomu autentiškas, iš senelių kaime užrašytas folkloras ir kurie džiugiai randa jam vietos savo gyvenime: mielai uždainuoja po skambiomis arkomis, pasiorganizuoja vakaronę oro uoste, pinasi kaspinus į kasas ir šiokią dieną, entuziastingai dalijasi piešiniuose atrastomis tautinio kostiumo detalėmis ar pateikėjų įrašuose nugirstais muzikantų viražais.

    Vis tiek nelabai aišku, kas tas „Ratilio“? Naršykite ansamblio svetainęInstagramFacebookYouTube paskyras – ten rasite margiausių mūsų veiklos atspindžių. Apie ansamblio reikšmę jo narių ir šalies gyvenime įspūdį padės susidaryti 50-mečio ir 55-mečio proga rengti filmukai. Ratiliokų liudijimus taip pat galite perskaityti rubrikoje „Aš – ratiliokas“ arba Facebook įrašuose su grotažyme #tavęslaukiaratilio.

    Žinoma, geriausia viską pabandyti savo kailiu, todėl kviečiame rugsėjo 11 d. 18 val. ateiti į naujų narių priėmimo šventę – papasakosite mums apie save, padainuosite kokią nors patinkančią dainą, įsisuksite į bendrą šokių ratą. Gal susišypsosim?

    Lauksime jūsų Didžiojoje Auloje (M. K. Čiurlionio g. 21). Iki!

    Šokam kartu? (S. Lukoševičiaus nuotr.)

  • Tu ieškai „Ratilio“

    „Ratilio“ stovykloje Suvalkijoje (Justės Pučinskaitės nuotr.)

    Sveiki, Vilniaus universiteto pirmakursiai (ir ne tik)!

    Tikimės, kad pirmosios universitetinio gyvenimo dienos jums buvo pilnos įspūdžių ir tik dar labiau įkvėpė nerti į mokslus. Vis dėlto universitetas – kur kas daugiau nei studijos. Didžiausias lobis – sumanių, kūrybiškų, įvairių patirčių turinčių žmonių bendruomenė, atverianti dar neregėtas platybes ir padedanti prisijaukinti ir ryškiomis spalvomis nuspalvinti naują gyvenimo etapą. Todėl raginame jungtis prie įvairiausių universiteto kolektyvų, klubų, draugijų, organizacijų, kuriose sutiksite puikių žmonių, prasmingai leisite laisvalaikį ir visapusiškai tobulėsite. Na, o jei jaučiate, kad tradicinėje lietuvių kultūroje glūdi vertingų paslapčių, jums smalsu apsivilkti tautinį kostiumą, maga išsiaiškinti, kas yra bandonija, daudytė, basedla ir kaip jomis groti, dainuoti įvairiomis tarmėmis atrodo smagus iššūkis, o gera savijauta norėtumėte rūpintis šokiais, mielai kviečiame jungtis prie mūsų, folkloro ansamblio „Ratilio“.

    Užsukote čia atsitiktinai ir neįsivaizduojate, ką mes veikiam? Naršykite mūsų svetainę, Instagram, Facebook, YouTube paskyras – ten rasite spalvingų istorijų nuo scenos ir iš užkulisių ir susidarysite įspūdį, kas gi tas „Ratilio“.

    Norėtumėte išgirsti iš pačių ratiliokų, kaip jie atėjo į ansamblį ir kodėl pasiliko? Skaitykite rubriką „Aš – ratiliokas“.

    Nepasikliaujate kitų pasakojimais ir norite viską išbandyti patys? Rugsėjo 12 d. 18 val. užsukite į atvirą repeticiją ir pasimatuokite ratilioko kailį – galbūt jis jums pasirodys jaukus ir intriguojantis.

    Na ir galiausiai nepabūkite rugsėjo 14 d. 18 val. ateiti į naujų narių priėmimo šventę – papasakosite mums apie save, padainuosite kokią nors patinkančią dainą ir garbingai įžengsite į „Ratilio“ ratą.

    Lauksime jūsų Didžiojoje Auloje (M. K. Čiurlionio g. 21). Nekantraujame susipažinti!

  • Druskininkuose sužydės „Ratilio“ atliekamos dzūkiškos dainos

    Vai, žydėk žydėk

    Į Dzūkiją praeinančiai vasarai pamojuoti atriedantis Vilniaus universiteto folkloro ansamblis „Ratilio“ kartu su savimi atsiveža dzūkiško folkloro gerybų kraitelę, kurią įteiks druskininkiečiams ir šaltiniuotojo krašto svečiams. Rugpjūčio 30 d., tuoj po 12 val. Šv. Mišių Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios altorius ratiliokai apkaišys dzūkiškų melodijų gėlaitėmis.

    „Vai, žydėk žydėk“ – kiekvienam dzūkui linkės ratiliokai, dainuodami atgajas pietryčių Lietuvos rugiapjūtės giesmes, jautrias vestuvines ir pavasario švenčių dainas. Svarbiausiu koncerto akcentu taps solistų čilbavimas, atskleisiantis ne tik dzūkiškų dainų grožį ir turtingumą, bet ir kiekvieno solisto atrastą savitą santykį su pasirinkta daina.

    Naujajai ansamblio programai ypatingos dvasios suteiks autentiškas pietryčių Lietuvos patyrimas. Paskutinę rugpjūčio savaitę ratiliokai krapukštysis Puvočiuose, dausysis įvairiuose kituose Dzūkijos kampeliuose, plauks žibulinėmis Dainavos upėmis, pažins dzūkiškos tarmės ir dainavimo tradicijos subtilybes, todėl į koncerto erdvę žengs jau pajautę išskirtinį ir su niekuo nesupainiojamą etnografinio regiono pulsą.

    Informaciją apie koncertą sekite VU folkloro ansamblio „Ratilio“ Facebook paskyroje.

  • Skiriame #SSK

    Skiriame #SSK

    Apdairiai prisitaikydami prie švelnėjančio karantino sąlygų, Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ nariai su nekantrumu grįžta į repeticijas ir sceną. Gegužės 25–31 dienomis ratiliokai kvies folkloro mylėtojus stebėti visą savaitę truksiantį virtualų renginį „Skiriame #SSK“. Ansamblio socialinių tinklų paskyrose pasirodys specialiai tradiciniams tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ renginiams dedikuotų programų įrašai.

    Nuo pat 1973 m. kiekvieną pavasarį Vilniaus gatves tradicinės muzikos garsais užtvindantis, į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įtrauktas tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ šiemet vyks kiek kitaip, nei įprasta. Trokšdami prisidėti prie nenutrūkstamo festivalio skambėjimo ir dešimtmečius skaičiuojančios Vilniaus miesto tradicijos, puoselėjamos Vilniaus etninės kultūros centro bei visos Lietuvos ir užsienio folkloro kolektyvų, ratiliokai kanklių stygas virpins, tradicines dainas dainuos, muzikuos ir kaip niekada smagius šokius šoks!

    Nepajėgdamas įsivaizduoti pavasario semestro pabaigos be folkloro atlaidų vardą įgijusio festivalio, „Ratilio“ kartu su VU Kultūros centru rengiasi kūrybiškai paminėti „Skamba skamba kanklius“. Paskutinės gegužės savaitės vakarais ansamblio „Facebook“ paskyroje žiūrovai išvys specialiai šiai progai skirtas programas, nufilmuotas ir įrašytas Vilniaus universiteto kiemeliuose. Trumpi vaizdo įrašai bus dedikuoti daugeliui tradicinių festivalio renginių. Minint festivalio renginį „Iš gyvosios versmės“, prieš žiūrovų akis atsivers gyvos ratiliokų šeimose puoselėjamos muzikinio folkloro, tautodailės ir buities tradicijos.

    „Skamba skamba kanklių“ tradicija glaudžiai susijusi su Vilniaus universitetu. Anksčiau Universiteto pastatų ansambliui priklausiusiame Alumnato kieme vyko pirmųjų festivalių renginiai – tik vėliau Kankliųgarsas iš Universiteto pasklido po visą sostinę.

  • Universitete su „Ratilio“!

    Studijuoti ir studentauti (J. Slipkauskaitės nuotr.)

    Molėtų astronomijos observatorijoje apdainavę nepaprasto grožio rugpjūčio dangų, ratiliokai grįžta į sostinę, bet nenuleidžia akių nuo padangių ir toliau kyla į žvaigždes kartu su Alma Mater pradėdami naujus mokslo ir studijų metus! Sveikiname visą Vilniaus universiteto bendruomenę, o ypač pirmakursius, pasirinkusius drąsiai ir smalsiai žvelgti nežiniai į akis, kantriai ieškoti atsakymų ir dar puikiai praleisti laiką pakeliui – įspūdingų atradimų!

    Į universitetinį gyvenimą siūlome nerti nedelsiant – tam skirta pirmakursių integracijos savaitė. Jos renginiuose dalyvausime ir mes, „Ratilio“: susitikime ketvirtadienį 19 val. Didžiajame kieme – šokiai ir atpalaiduos, ir padės naujų draugų susirasti. O jei pajausi, kad folkloras būtų mielas laisvalaikis dažniau nei vienkartinėmis progomis, kviečiame rugsėjo 11 d. 18 val. užsukti į Didžiąją Aulą – susipažinsime ir į „Ratilio“ šeimą priimsime.

    Rugsėjį „Ratilio“ suksis ne tik Universiteto erdvėse; sklinda gandas, kad iškrakmolintos rankovės ir išblizginti auliniai gurgždės LRT ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koridoriais – apie tai netrukus...

    Laukiam prisijungiant! (J. Slipkauskaitės nuotr.)

     

  • „Ratilio“ išvyksta į Molėtus

    /iš archyvo (J. Slipkauskaitės nuotr.)

    „Hinc itur ad astra!“ – savo auklėtiniams žvaigždes žada Vilniaus universitetas. Pasirinkę fakultetą, studijų kryptį, nusižiūrime savo laimės žvaigždę perkeltine prasme, bet kartu ir iš tiesų pasirenkame tam tikrą žvilgsnį į pasaulį, taip pat ir į dangaus kūnus: argi juos vienodai mato astronomas, religijotyrininkas ar literatas? Folkloro ansamblis „Ratilio“, sveikindamas Alma Mater 440-ojo gimtadienio proga, nusprendė įsigilinti į jubiliejaus renginiuose vis atsispindinčią žvaigždžių temą ir, pateisinant universiteto lotynišką vardo kilmę (lot. universitas – visuma), papildyti įvairių disciplinų objektyvus dar vienu – folkloro – objektyvu. Rugpjūčio 30 d. 20.30 val. kviečiame atvykti į Molėtų astronomijos observatoriją, pakelti akis į dangų ir klausantis dainų bei sutartinių koncerte „Mėnuo Saulužę vedė“ išvysti dangaus kūnus kitaip.

    Esame dėkingi Universitetui, kad suteikė galimybę pasiruošti koncertui ir dar vienam, 52-ajam, ratiliavimo sezonui. Jau pirmadienį Kulionių kaime pradedame stovyklą, kurioje turėsime progą iš arčiau susipažinti su astronomija ir etnokosmologija: naktinį dangų stebėsime kartu su Sauliumi Lovčiku, Jonas Vaiškūnas pasakos apie astronomines ištakas senovės baltų pasaulėžiūroje, lankysimės observatorijoje ir Lietuvos etnokosmologijos muziejuje. Didelį dėmesį skyrę koncerto programos rengimui, stovyklos savaitę išnaudosime ir bendriesiems folkloro atlikėjo įgūdžiams ugdyti. Pirmiausia muzikavimo ryla, kanklėmis, įvairiais dumpliniais ir pučiamaisiais instrumentais pamokėles ves ansamblio vadovai ir nariai: mokantys mokys nemokančius! Ne mažiau laukiame ir kviestinių lektorių: 2020-aisiais atsigręšime į vieną žinomiausių folkloro pateikėjų Petrą Zalanską, tad prof. dr. Ryčio Ambrazevičiaus dzūkų dainavimo ypatumų mokymai bus ypač naudingi, o režisierė Felicija Feiferė paklos tvirtus scenos meno pagrindus, kuriuos pravartu pasikartoti net ir scenos nemažai ragavusiems. Tikimės, kad darbingos repeticijos ir turiningas laisvalaikis dar labiau suburs kolektyvą ir leis pradėti mokslo metus arčiau žvaigždžių.

    Julija

Artimiausi renginiai

<<  <  Bal. 1914  >  >>
 Pr  An  Tr  Kt  Pn  Šš  Sk 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Go to top