Vilniaus universiteto folkloro ansamblis RATILIO šiemet  įvertintas kaip geriausias 2010 metų jaunimo folkloro ansamblis, kuriam paskirtas tradicinis „Aukso paukštės“ apdovanojimas. Simbolinė „Aukso paukštės“ statulėlė bus įteikta 2011 m. kovo 25 d. 17.00 val. Vilniaus universiteto Teatro salėje. Įvykiui pažymėti bus surengtas koncertas, kuriame žada dalyvauti visų laikų RATILIO nariai.

„Aukso paukštės“ reikšmė

„Aukso paukštė“ – tradicinis apdovanojimas, kurį 1999 metais įsteigė Lietuvos liaudies kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas. „Aukso paukštės“ nominacijos skiriamos įvairiems meno kolektyvams ir liaudies kūrybos meistrams už reikšmingą ir aktyvią metų veiklą tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. „Aukso paukštės“ apdovanojimas – didžiulis įvertinimas ne tik kolektyvams, bet ir jų vadovams.

Vilniaus universiteto meno kolektyvai gali didžiuotis, nes jau ketvirtą kartą yra pagerbti prestižiniu „Aukso paukštės“ apdovanojimu. 2004 m. „Aukso paukštės“ statulėlę už naujai sukurtą kolektyvą laimėjo Vilniaus universiteto mišrus kamerinis choras „Pro musica“. 2006 m. buvo pagerbtas Vilniaus universiteto merginų choras „Virgo“. 2010 m. „Aukso paukštės“ statulėlė įteikta Vilniaus universiteto dainų ir šokių ansambliui. 2011 m. „Aukso paukšte“ įvertinamas folkloro ansamblis RATILIO, kuriam pirmą kartą apdovanojimų istorijoje atitenka geriausio jaunimo folkloro ansamblio titulas.

Truputis RATILIO istorijos

Vilniaus universiteto folkloro ansamblis RATILIO gyvuoja nuo 1968 metų. Ansamblio įkūrėja  – Aldona Ragevičienė. Kurį laiką ansambliui vadovavo Laima Burkšaitienė, 1978-2007 metais – Zita Kelmickaitė. Instrumentinės grupės vadovais yra buvę: Arvydas Karaška, Algirdas Klova, Antanas Fokas. Nuo 2007 metų ansamblio meno vadovė – Milda Ričkutė, o instrumentinei grupei vadovauja Kristina Aponavičiutė.

Ansamblio nariai – įvairių kursų ir fakultetų studentai: filologai, fizikai, medikai, gamtininkai, psichologai, matematikai ir kiti. Daugelis jų – miestiečiai, bet yra ir tikrų žemaičių, aukštaičių, dzūkų ir suvalkiečių. Ansamblio nariai ne tik didžiuojasi galėdami prabilti gimtąja tarme, bet džiaugiasi puoselėdami lietuviškus papročius, kulinarinį paveldą ir kitas iš kartos į kartą perduodamas vertybes.

Ansamblyje skamba įvairūs senieji lietuvių liaudies instrumentai – bandonijos, armonikos, smuikai, skudučiai, diatoninės kanklės ir kiti smagūs instrumentai. Ypatingą vietą programose užima archajiškasis lietuvių folkloro žanras – sutartinės. Kolektyvo programa neįsivaizduojama be šokių, ratelių ir žaidimų.

Per nemenką ansamblio istoriją koncertuota Latvijoje, Lenkijoje, Italijoje, Suomijoje, Rusijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Prancūzijoje, JAV, Kanadoje ir kitur.

Sukaupus didžiulę RATILIO kartų patirtį buvo parengtas ir išleistas ne vienas muzikos įrašas: 1980 m. plokštelė „Lietuva – dainų kraštas“, 1987 m. – antroji plokštelė, 1990 m. – garsajuostė. Visų trisdešimt penkerių metų triūsą atspindi kompaktinių plokštelių rinktinė „Ratilio“.

Ne tik pašaliečiai, bet ir patys ansamblio senbuviai negali atsidžiaugti draugiška atmosfera, kuri ne tik leidžia produktyviai repetuoti, bet ir užkrečia gera nuotaika bei neblėstančiu jaunatvišku optimizmu. Ansamblio nariai net ir po repeticijų ar koncertų daug laiko praleidžia kartu: vyksta į pažintines ekspedicijas, šeimyniškai sėda prie simbolinio Kūčių stalo, drauge sutinka Naujuosius metus, rengia dviračių žygius, drauge trypia vestuvėse.

Pastarųjų metų Ratilio veikla

2010 metais kolektyvas tradiciškai dalyvavo didžiausiuose folkloro festivaliuose: Skamba skamba kankliai, O kieno žali sodai, Parbėg laivelis, Jorės šventėje. Ansamblis taip pat dalyvavo Žolynų turgaus, Kaziuko mugės renginiuose, LRT laidoje Duokim garo ir kt. RATILIO nariai didžiuojasi savo dalyvavimu galėję prisidėti prie Lietuvai ypatingai svarbių renginių, iš kurių: Jono Basanavičiaus premijos įteikimo ceremonija, Nacionalinio bendruomenių konkurso „Tikime Laisve" laimėtojų apdovanojimo ceremonija, visuotinė akcija Laisvės liepsnos kelias. Visuose šiuose renginiuose RATILIO nariai atliko įvairiausių žanrų folkloro kūrinius ir nuoširdžiai dalinosi savo talentais su klausytojais bei žiūrovais. Šiais mokslo metais ansamblis gavo nemažai kvietimų dalyvauti tarptautiniuose folkloro festivaliuose ne tik Rusijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, bet ir Kinijoje. Suprantama, dėl finansų stokos dažnai kelionės lieka tik iliuzija, tačiau jaunatvišku entuziazmu trykštantys nariai kiekvieną kvietimą iš svetur laiko dideliu įvertinimu.

Pačiam kolektyvui vienas iš svarbiausių metų įvykių yra ilgai planuotas visų RATILIO kartų susitikimas Vilniuje. Šiam susitikimui atsakingai ruošėsi visi dabartiniai ansambliečiai, o jame dalyvavo apie šimtas buvusių narių. Šia proga pristatytas reprezentacinis filmas apie RATILIO meninę veiklą, įsteigtas RATILIO narių klubas, aptarti ateities planai. Tikimasi, kad susitikimas taps kasmetiniu įvykiu.

RATILIO artimiausi planai

Šie metai kolektyvui dar dosnesni. Ansamblis ne tik laimėjo „Aukso paukštės“ statulėlę, kuri tarsi Oskaras Lietuvos meno kolektyvams. Šiemet be tradicinių Lietuvoje rengiamų festivalių, RATILIO ruošiasi dalyvauti ir keliuose tarptautiniuose festivaliuose užsienyje. Šiuo metu RATILIO nariai ruošiasi kelionei į Karelijos turizmo sostinę Petrozovodską, kur dalyvaus tradicinių šokių festivalyje. Ansambliui taip pat nusišypsojo didelė laimė vykti į Bretanės pusiasalį Prancūzijoje, kur planuojama net kelias savaites įvairiuose festivaliuose garsinti lietuvių folkloro paveldą. Dideliu pasiekimu RATILIO ansambliečiai laiko pačių inicijuotą, parengtą ir savanoriškai vykdomą projektą Etnosocializacija, kuris yra skirtas supažindinti mažiau galimybių turinčius vaikus su folkloro paveldu, taip siekiant lavinti jų kūrybingumą ir komunikabilumą.

Nuotraukos iš koncerto „Aukso paukštės“ įteikimo proga

Artimiausi renginiai

<<  <  Saus. 2039  >  >>
 Pr  An  Tr  Kt  Pn  Šš  Sk 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Naujausi leidiniai

Go to top