LVSO salė dainuoja „Lek gerveli“ (Rūtos Verseckaitės nuotr.)

Štai ir praskriejo kaip mirktelėjimas turbūt labiausiai laukiami festivaliai ir šventės: tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“ bei, žinoma, garbingoji šimtmečio Dainų šventė.

Didysis „Balticos“ koncertas nuskambėjo naujojoje LVSO salėje. Koncertas buvo kerintis ir nepakartojamas. Labai sužavėjo neįprasti kitų šalių, ypač Graikijos ir Slovakijos, kostiumai, o pamačius, kaip slovakai scenoje šokdami mėtosi kirviais, visai žandikaulis atvėpo. Koncertą baigėme bendra daina „Lek gervelė“. Buvo gera pajusti harmoniją, kurią kartu dainuodami sukūrė visi koncerto dalyviai.

Ruošiamės didžiajam „Balticos“ koncertui (J. Slipkauskaitės nuotr.)

Po įspūdingos pradžios didžioji folkloro „maratono“ dalis dar tik laukė... Prieš akis „Balticos“ koncertai Bernardinų sode, Dainų šventės koncertai Katedros aikštėje, pasiruošimai, repeticijos ir kitos nenutrūkstamos veiklos, leidžiančios į namus sugrįžti tik vėlai vakare.

Birželio 30-ąją „Balticos“ koncertai vyko keliose scenose, išdėstytose visoje Bernardinų sodo teritorijoje. Atrodytų, it bičių avilys dūzgia įvairių šalių folkloro garsai, o akys raibsta nuo tautinių kostiumų įvairovės. Laukdami pasirodymo mažojoje scenoje, turėjome galimybę išgirsti fujarą – Slovakijos liaudies instrumentą, panašų į didžiulę fleitą, skleidžiančią įmantrius garsus. O, kiek gali vienas žmogus, grojantis tokiu instrumentu! Laukte laukėme ir dalyvių iš Maroko bei kitų šalių, tačiau ne visiems atlikėjams pasisekė pasiekti festivalį.

Taip atėjo eilė ir mūsų „Laimės“ programai: kol scena plaunama ir vėsinama (kitaip karštis net padus svilina!), vedėja išradingai mus pristato, „Ratilio“ ansamblį prilygindama šių laikų folkloro „koučeriams“. Improvizacijos ir Teresės bei Julijos pasakojimai pavergia ištikimųjų klausytojų ausis, o pasirodymo metu esančias pauzes užpildo šalia esančių scenų pasirodymų garsai. Vakarop visi susirenkame didžiojoje scenoje, kur mėgaujamės įvairių šalių šokių muzika. Nuo šokių kyla dulkės, kuriose muzikos ritmu sukasi ir jaunas, ir senas. Sunkiai gali beatrasti savus, ratiliokus, nes tautinis kostiumas – jau nebėra išskirtinis ženklas, juk čia visi juo pasipuošę!

Draugiškas klegesys prieš baigiamąjį Folkloro dienos koncertą (A. Sidabraitės nuotr.)

Nespėsi pasisukti, o jau iš paskos vejasi ilgai laukta šimtmetį mininti Lietuvos dainų šventė. Su šia švente persipynusi „Baltica“ tą pačią dieną užleidžia vietą Dainų šventės programai Katedros aikštėje, kurioje pirmieji iš ratiliokų išstoja mūsų Julija ir Vilius, nuostabiai sudainuojantys „Eisva mudu abudu“, pritariant multiinstrumentalistui Sauliui Petreikiui ir su broliu Donatu suburtai muzikantų grupei.

Po intensyvių repeticijų liepos 1-ąją, pasiruošę ir pasipuošę, išsiruošiame į didžiausią šventę – prasideda Dainų šventės Folkloro diena! Laukia ypatingi pasirodymai: „Kaukų“ programa ir baigiamasis vakaro koncertas.

Po koncerto norisi toliau būti drauge (A. Sidabraitės nuotr.)

Kaukų išdaigas papasakoję, dūmais ir kvapais, mėnulio bei šamano būgnais ir kitais instrumentais užbūrę, it vienu atsikvėpimu žiūrovams galvas apsukę, skubame į ilgai lauktą ir repetuotą baigiamąjį koncertą. O jame – gausūs ansambliai, bendros dainos, šokiai, pasakojimai, kuriuos nuostabiai sujungia gamtos vaizdais užburiančios, šiuolaikiškos vaizdo projekcijos. Meiliai šokdami „Olimpą“, pritardami aukštaitiškajai „Gražus mana darželis“, sukdami sutartinės ratą ir prisidėdami prie dar penketo numerių, didžiulėje puikiai šviesos efektais išpildytoje scenoje jautėmės didžio įvykio dalimi, pajutome nuostabaus šimtmečio stebuklo magiją.

Galiausiai savo emocijas susirikiuoti gali tik pasibaigus Dainų šventės eisenai. Bet dar iki šiol galvoje kirba mintys, kiek gali daina, kokia mums yra svarbi Lietuva ir kaip turime branginti tai, ką iki šiol puoselėjo mūsų protėviai... Privalome vertinti tai ir skleisti visam pasauliui!

Tai ir stengsimės padaryti jau netrukus – jau rugpjūčio mėnesį „Ratilio“ išvyksta į Prancūziją!

Vida ir Martynas

Agnės Sidabraitės, Julitos Slipkauskaitės ir Rūtos Verseckaitės (LNKC) nuotr.

Minioje Vingio parke dainuojame ir mes (J. Slipkauskaitės nuotr.)

<<  <  Spal. 2024  >  >>